Bielactwo - vitiligo.com.pl Strona Główna Bielactwo - vitiligo.com.pl
Bielactwo nabyte, leczenie, zdjęcia, forum

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj

Poprzedni temat «» Następny temat
Opalanie i filtry a zdrowie
Autor Wiadomość
Ariel 


imie: Ariel
Dołączył: 06 Maj 2007
Posty: 167
Skąd: Sk?din?d
Wysłany: Pon 02 Lip, 2007 06:09   Opalanie i filtry a zdrowie

Witajcie,
Pod tym linkiem znajdziecie artykuł o zależności między opalaniem, stosowaniem filtrów słonecznych i rakiem skóry... warto wiedzieć i być bezpiecznym
Opalanie a rak skóry
Pozdrawiam
 
 
issska 


Pomogła: 5 razy
Dołączyła: 16 Wrz 2006
Posty: 127
Skąd: Ruda ?l?ska
Wysłany: Czw 23 Sie, 2007 09:27   

A mnie sie otwarło że Kwaśniewski nie chce Millera :biggreen:
 
 
Ariel 


imie: Ariel
Dołączył: 06 Maj 2007
Posty: 167
Skąd: Sk?din?d
Wysłany: Czw 23 Sie, 2007 09:35   

Widocznie zmienili coś na portalu. Ale jak znajdę może arykuł to dam znać :)
to był chyba to :spoko:

Chyba każdemu z opalenizną jest do twarzy. Przybrązowieni, ze zdrowymi rumieńcami na twarzy przeglądamy się w lustrze z satysfakcją odkrywając jakiś nowy wymiar naszej urody: podkreślony błękit spojrzenia, zatuszowane defekty cery, ciało wyglądające jędrniej i szczuplej... Wiele z nas, mimo świadomości negatywnych skutków opalania, nie może oprzeć się pokusie tak skutecznego zwiększenia swojej atrakcyjności. Szukamy więc kompromisu – emulsji do opalania, która pozwoli nam się opalić, chociaż zabierze to więcej czasu, a z drugiej strony uchroni nas przed wszystkimi skutkami, przed którymi ostrzegają lekarze. Niestety przesłanie sformułowane przez XX światowy kongres dermatologiczny, który miał miejsce w pierwszym tygodniu lipca 2002 r. w Paryżu przeczy temu, że rozwiązania kompromisowe przy opalaniu są w ogóle skuteczne.

Chcąc się chronić, warto wiedzieć, przed czym. Promieniowanie ultrafioletowe - UV, dzięki któremu skóra się opala, dzieli się na promieniowanie typu A i B, czyli UVA i UVB. UVA przenika przez szybę i jest odpowiedzialne za natychmiastową, ale krótkotrwałą opaleniznę, a także za starzenie się skóry. UVB ma takie właściwości, że nie przenika przez szybę, wywołuje poparzenia, ale dzięki niemu skóra jest długotrwale opalona. Oba rodzaje promieniowania uszkadzają DNA komórek skóry i tym samym mają działanie rakotwórcze.

Z reguły wszystkie kremy ochronne do opalania zawierają filtry na oba rodzaje promieniowania UVA i UVB., przy czym filtr A jest dużo słabszy w stosunku do filtru B. Taki dobór proporcji filtrów ma na celu przede wszystkim uchronienie konsumentów owych kremów przed poparzeniami, ale jednocześnie umożliwienie im nabrania lekkiej opalenizny.

Kremy ochronne do opalania dzięki filtrom B rzeczywiście chronią przed poparzeniami, nawet przy długiej ekspozycji ciała na działanie słońca, ale nie zapobiegają postępowi starzenia się skóry i co gorsza rakowi skóry w wyniku opalania, gdy zawierają zbyt słabe filtry A. Ponadto używanie kremów zatrzymujących UVB, ale słabo zatrzymujących UVA jest zwodnicze dla samego organizmu. Ponieważ nie czujemy poparzeń, dłużej się opalamy i tym samym pozwalamy, aby naszą skórę przenikało nadmiernie promienie ultrafioletowe A. Z powyższego wynika, iż ochrona przed Słońcem nie może polegać na jednostronnym zabezpieczeniu się przed promieniami UVB. Musimy się chronić przed Słońcem "na dwa fronty", gdyż w wypadku jednostronnej ochrony skutki mogą być gorsze, niż gdybyśmy się nie chronili wcale. Rozsądnym wyjściem dla osób podróżujących w europejskie rejony Morza Śródziemnego jest używanie takich kremów, mleczek i innych emulsji, w których filtr A wynosi co najmniej 8, a filtr B 20. Im bliżej obu stref podzwrotnikowych i równikowej, tym filtry powinny mieć wyższe wskaźniki ochrony przed oboma rodzajami promieni ultrafioletowych.

Uwagi praktyczne

Zwykle bardziej eksponowana jest zawartość filtru B, dlatego powinniśmy dokładniej przyjrzeć się opakowaniu, aby prawidłowo dobrać filtr A. Skrót SPF odnosi się tylko do ochrony przed UVB, więc szukajmy na etykiecie także informacji o filtrze przeciw UVA, czyli IDP/PPD. Z pewnością najlepsze i najtrwalsze kremy z filtrami to te, które zawierają Mexoryl XL i Mexoryl SX.

Jednakże najlepsze nawet filtry nie uchronią przed poparzeniami i trwałą degradacją skóry, jeśli odpowiednio się nimi nie wysmarujemy. Z obserwacji klinicznych wynika, że lepszą, prawie 100% ochronę zapewnia solidna warstwa kremu z SPF 30 niż cienka, nierównomiernie nałożona warstwa sunblockera SPF 60.
Ostatnio zmieniony przez Ariel Czw 23 Sie, 2007 09:38, w całości zmieniany 1 raz  
 
 
issska 


Pomogła: 5 razy
Dołączyła: 16 Wrz 2006
Posty: 127
Skąd: Ruda ?l?ska
Wysłany: Nie 26 Sie, 2007 14:51   

nie no mogłam sama poszukać, ale dzięki :zdrówko:
 
 
Ariel 


imie: Ariel
Dołączył: 06 Maj 2007
Posty: 167
Skąd: Sk?din?d
Wysłany: Nie 26 Sie, 2007 14:52   

issska napisał/a:
ale dzięki :zdrówko:

nie ma sprawy, wypiję później ;)
 
 
ewelaaa1987 

Dołączyła: 03 Maj 2009
Posty: 14
Wysłany: Śro 06 Maj, 2009 18:05   

A ja mam jedno pytanko dotycząće opalania................
tzn , ja zeby się nie opalic , badz spowolnic to (bo niesty nie da sie4 uniknąć) uzywam olejków do opalania z filtrami 69 i wyżej.Czy ma ktoś moze jeszcze jakiś inny pomysł , żeby się NIE OPALIĆ :)

pozdrawiam!!:)
 
 
Natalia_90 


imie: Natalia
Pomogła: 3 razy
Dołączyła: 11 Cze 2008
Posty: 338
Skąd: Chojnice
Wysłany: Czw 07 Maj, 2009 15:01   

no chyba cięzko, co najwyżej możesz chodzić przykryta na słoncu, albo przebywac w cieniu, bo chyba nic poza tak wysokim filtrem nie ejst w stanie uchronić..
 
 
blabla 


pomogl: pomogl
imie: Krzysiek
Pomógł: 5 razy
Dołączył: 30 Kwi 2008
Posty: 546
Skąd: Rzeszów
Wysłany: Czw 07 Maj, 2009 15:12   

nie wiem jak Wy - ale mi slonce jak narazie pomaga usuwac te okropne biale plamy. stosuje specjalny zel przeznaczony na plamy + naswietlania sloneczne i plamy sie repigmentuja. podobno u osob z ciemna karnacja skory repigmentacja przychodzi szybciej i sa mniej narazeni na poparzenia sloneczne. tak jest u mnie. zas faktem jest to, ze biale plamy odrozniaja sie bo zdrowa skora sie opali- ale te plamiska co eksponuje, albo sa rozowe lub brazowe i sie repigmentuja.
 
 
ewelaaa1987 

Dołączyła: 03 Maj 2009
Posty: 14
Wysłany: Czw 07 Maj, 2009 17:14   

blabla słyszałam o tym , ale ja boje sie podjąć tego RYZYKA, mam możliwosc opalania bo mam taka forme praktyki w szkole ale sie boje.Na dodatek mam jasna karnacje i boje sie troche ze znów bede miała poparzenie słoneczne (bo niestety raz juz miałam i leżałam tydzien nie ruszając się z bruchlami na całym ciele ).Może sie odważE!!!
POZDRAWIAM.
 
 
Ulencja 


imie: Urszula
Pomogła: 2 razy
Dołączyła: 22 Kwi 2008
Posty: 277
Skąd: Toruń
Wysłany: Czw 07 Maj, 2009 17:21   

Blabla,jaki żel na plamy stosujesz? vitix? czy coś jeszcze innego? wiesz co ja kombinuję z plamami na dłoniach? Kupiłam krem rozjaśniający ,żeby takiego kontrastu nie było i na dzień krem z filtrami .Brak mi juz pomysłów na ukrycie tego
 
 
blabla 


pomogl: pomogl
imie: Krzysiek
Pomógł: 5 razy
Dołączył: 30 Kwi 2008
Posty: 546
Skąd: Rzeszów
Wysłany: Czw 07 Maj, 2009 21:54   

Ulencja - ja stosuje Dermabest Novitil Gel - i mi pomaga :) mam nawet zdjecia z repigmentacja. Tylko szokuje opalenie sie plam i ich wieksza widocznosc na poczatku- ale mi to zrekompensowalo powrot barwnika :) mam ciemna karnacje skory i pewnie dlatego sie tak dzieje.
 
 
Koslo 


Dołączył: 01 Wrz 2008
Posty: 29
Wysłany: Pią 08 Maj, 2009 14:17   

Powiedz Blabla,
Można w Polsce kupić Dermabest Novitil Gel ? w necie tylko strony angielskie się pokazują mówiące na jego temat, jak on działa? Pozdrawiam
 
 
blabla 


pomogl: pomogl
imie: Krzysiek
Pomógł: 5 razy
Dołączył: 30 Kwi 2008
Posty: 546
Skąd: Rzeszów
Wysłany: Pią 08 Maj, 2009 15:03   

Koslo napisał/a:
Powiedz Blabla,
Można w Polsce kupić Dermabest Novitil Gel ? w necie tylko strony angielskie się pokazują mówiące na jego temat, jak on działa? Pozdrawiam


w Polsce chyba nie - nawet nie poszukiwalem go tutaj no bo gdzie ? w aptekach to watpie. ponoc jest w Czechach moge dac linka, ale czeskiego nie czaje. no nie dziwne, ze po angielsku sie strony ukazuja bo to gel kanadyjski. zreszta co w ofercie do leczenia mozna znalezc po polsku ? chyba tylko nasze forum ;-)
gel stosujesz na plamiska tylko i wystawiasz na ekspozycje naturalnego swiatla slonecznego - mozna alternatywnie stosowac lampy jakies- ale podobno daja slabszy efekt. smarujesz sie przed wyjsciem na sloneczko i zaczynasz od 5 minut naswietlan. pozniej co dzien zwiekszasz o 5- czyli 5-10-15-20-25 az do 30 minut. smarujesz sie 2x dziennie i mozna naswietlania rozlozyc na 2x po 15 minut jak nie masz czasu to zalezy od Ciebie. ja jestem z tego zadowolony bo plamy sie repigmentuja tylko trzeba miec czas na naswietlania bo bez nich mizerne efekty.

jak ktos chce moge zrobic foto ulotki i skladu gelu.
zapomnialem dodac, ze lek wczesniej nazywal sie Sunvitil jakos tak, pozniej unowoczesnili jego sklad. a na stronie dermabest.com pisze wyraznie, ze natezenie swiatla dla stosujacych zalezy od typu skory i moga wystapic poparzenia, jesli masz jasna karnacje skory, zas miejsca zdrowe mozna zakrywac.

pozdrawiam
Ostatnio zmieniony przez blabla Pią 08 Maj, 2009 15:06, w całości zmieniany 1 raz  
 
 
Daria 
Mila

imie: Mila
Dołączyła: 12 Kwi 2009
Posty: 47
Wysłany: Pią 08 Maj, 2009 20:01   

Czy ten dermabest jest na receptę czy poprostu ot tak go zakupiłeś? i napisz jeszcze proszę orientacyjną cenę tego żelu...
 
 
Ulencja 


imie: Urszula
Pomogła: 2 razy
Dołączyła: 22 Kwi 2008
Posty: 277
Skąd: Toruń
Wysłany: Pią 08 Maj, 2009 21:53   

Napisz gdzie go kupiłes? Czy to cos w rodzaju Protopicu? cCężka artyleria? Czy coś lzejszego?
 
 
blabla 


pomogl: pomogl
imie: Krzysiek
Pomógł: 5 razy
Dołączył: 30 Kwi 2008
Posty: 546
Skąd: Rzeszów
Wysłany: Pią 08 Maj, 2009 22:31   

Daria napisał/a:
Czy ten dermabest jest na receptę czy poprostu ot tak go zakupiłeś? i napisz jeszcze proszę orientacyjną cenę tego żelu...


na recepte [bynajmniej polska] nie jest- jesli czytalas poprzednie posty to pisalem, ze jest w Polsce nie dostepny. Sprzedaja go tylko w Kanadzie, Toronto, Ontario. Cene policz sobie kurs sprzedazy dolara 3.26 x cene novitil'u 79.95 USD = 260,63 zl no i przesylka - 44.50 USD - 3.26x44.50=145,07 zl - razem 405 zl no i stowa na bank lub 50zl na western union- wyjdzie najtansza opcja 450 zl.

Ulencja - zamowilem go w Kanadzie.Nie znam protopicu wiec Ci nie powiem. Jutro wieczorem jak dam rade wrzuce zdjecie ulotki i skladu gel'u-ale wszystko chyba jest na dermabest.com

pozdrawiam
 
 
Daria 
Mila

imie: Mila
Dołączyła: 12 Kwi 2009
Posty: 47
  Wysłany: Sob 09 Maj, 2009 07:06   

O jej!!! cena odstrasza skutecznie, szkoda bo już prawie zaczęłam go załatwiać. Dzięki za info, no i niech Ci dobrze służy ten dermabest!
 
 
blabla 


pomogl: pomogl
imie: Krzysiek
Pomógł: 5 razy
Dołączył: 30 Kwi 2008
Posty: 546
Skąd: Rzeszów
Wysłany: Sob 09 Maj, 2009 19:14   

Daria napisał/a:
O jej!!! cena odstrasza skutecznie, szkoda bo już prawie zaczęłam go załatwiać. Dzięki za info, no i niech Ci dobrze służy ten dermabest!


cena duza i koszty przesylki tez. dla mnie novitil jest zlotym srodkiem i wart jest wyzeczen w postaci wakacji czy sylwestra. zamiast kupic sobie nowy aparat wole nabyc nowy novitil :) jak dolar byl po 2 zlote to bylo "dosc" tanio w porownaniu z ta wysoka cena [przez wysoki kurs zielonych]
Ostatnio zmieniony przez blabla Sob 09 Maj, 2009 19:15, w całości zmieniany 1 raz  
 
 
paciajka 
rzeczka

Dołączyła: 10 Lip 2009
Posty: 5
Wysłany: Sob 22 Sie, 2009 23:25   jest problem ostatnio dosyć często sygnalizowany

przez lekarzy, otóż zabezpieczanie skóry kremami z filtrami przed wyjściem na słońce , jest błędem , ponieważ w skóra jest żródłem wit .D3, jakże istotnej dla organizmu/ zresztą od pewnego czasu mówi się, że wit.D jest hormonem/ . Należy minimum 20
minut przebywać na słońcu , ale nie w godz. najwiekszej aktywności słońca, bez kremu ochronnego , aby dostarczyć organizmowi tej witaminy, a po tym czasie zabezpieczyć skórę. Generalnie z plamkami bielaczymi , należy bardzo ostrożnie ze słonkiem. O solarium należy zapomnieć.


pozdrawiam
 
 
Lelo3008 
RePuBlIkA


imie: Łukasz
Pomógł: 6 razy
Dołączył: 20 Lip 2009
Posty: 402
Skąd: Ciechan/Olsztyn
Wysłany: Nie 23 Sie, 2009 13:54   

paciajka jeżeli chce się wyzdrowieć, to słońce czy solarium jest jak najbardziej wskazane lecz w rozsądnych dawkach :biggreen:
 
 
Kumciaki 


Pomogła: 5 razy
Dołączyła: 19 Lip 2009
Posty: 253
Wysłany: Pon 24 Sie, 2009 12:33   

ja bym tam raczej unikała solarium;] Ale niczego nie sugeruję :razz: Najlepiej zakupcie sobie lampę :biggreen:
Ostatnio zmieniony przez Kumciaki Pon 24 Sie, 2009 12:34, w całości zmieniany 1 raz  
 
 
Ariel 


imie: Ariel
Dołączył: 06 Maj 2007
Posty: 167
Skąd: Sk?din?d
Wysłany: Sob 19 Wrz, 2009 15:31   

Jeżeli korzystać z promieni UV to tylko naturalnych, czyli "wystawić się" na działanie promieni słonecznych. Solarium owszem zapewni szybciej opaleniznę, ale ma znacznie większy wpływ negatywny na skórę niż promienie słoneczne. Zatem jeśli korzystać to ze słońca. Oczywiście jak już zostało to wspomniane, najlepiej unikać wpływu promieniowania słonecznego między godz. 10 a 14/15. Popołudniowe słońce również jest przyjemne, a "zdrowsze". Zresztą, jak ze wszystkim, trzeba stosować "kąpiele" z umiarem.
Wiele informacji na temat wpływu słońca na organizm można znaleźć jak zawsze w sieci. Oczywiście wiele rzeczy trzeba zweryfikować, ale odsyłam do wielu publikacji fachowej literatury.

Pozdrawiam
A
 
 
ixi02 


Pomogła: 2 razy
Dołączyła: 14 Maj 2009
Posty: 359
Wysłany: Pią 26 Lis, 2010 10:25   

czy ktoś z Was opalał się w taki sposób stosując np.soki owocowe,bo ponoć nie powinno się jeść ich przed opalaniem bo zwiększają powstawanie przebarwień ale może ktoś "eksperymentował"by takie przebarwienia powstały na plamach, takie coś przeczytałam w necie :Jeśli spryskamy/posmarujemy preparatami z retinolem skórę i chwilę potem wystawimy je na słońce, możemy się spodziewać siateczki brązowych przebarwień. Do tak samo brzydkich plam potrafi się przyczynić również sok z owoców cytrusowych,ja nie stosowałam,ale czego sie nie robi czy nie stosuje by barwnik wracał..
 
 
Abi 


Pomogła: 4 razy
Dołączyła: 20 Mar 2008
Posty: 542
Wysłany: Pią 26 Lis, 2010 18:05   

nie, ale też kiedyś o tym myślałam, bo wiem, że jak się stosuje krem z retinolem, to nie wolno wychodzić na słońce, bo się robią brązowe plamy
może faktycznie warto spróbować :)
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Nie możesz ściągać załączników na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

phpBB by przemo