Czesiu
Administrator
imie: Grzegorz
Dołączył: 11 Lut 2017 Posty: 603 Skąd: Holandia
|
Wysłany: Czw 30 Mar, 2006 11:48 Czy żywność może zmieniać nasze geny?
|
|
|
W opublikowanytm niedawno artykule podano, że odpowiednie odżywianie może likwidować choroby nawet przewlekłe lub im zapobiegać. Wszyscy jesteśmy podatni na pewne choroby, które występowały u naszych przodków - za sprawą pewnych genów. Jednak zmieniając dietę oraz tryb życia odpowiednio wcześnie, geny te nie będą miały warunków, aby ujawnić swoje ciemne strony (naukowo mówiąc - nie ulegną ekspresji). W artykule opisują 4 częste schorzenia (otyłość, niedobór kwasu foliowego, niski poziom witaminy D, nietolerancja glutenu) i podają sposoby jak do nich nie dopuścić lub w takich przypadkach postępować.
Autor Dharma Singh Khalsa w książce "Żywność lekarstwem. Lecznicza książka kucharska" (krótki opis można znaleźć w internecie) opisuje między innymi w jaki sposób pokarm wpływa na nasze geny. Podaje przykład dwóch mężczyzn w tym samym wieku, z których jeden prowadził zdrowy tryb życia i prawidłowo się odżywiał, a drugi wprost przeciwnie. Z wyglądu można by było odczytać, że dzieli ich spora różnica wieku, jednak to ich wybory i postępowanie spowodowały, że u pierwszego geny umożliwiały zachowanie zdrowia, a u drugiego stwarzały możliwość powstania chorób, niedomagań i przedwczesnego starzenia. Czyli w ogólności geny zachowują się tak, jak im na to człowiek pozwoli. Wiele od nas zależy, które geny będą wykazywały większą aktywność (większą ekspresję) - te złe (przynoszące stres, choroby i problemy), czy te dobre (dające energię i zdrowie). W książce przedstawione są najnowsze wyniki badań opisujące jak dokładniej żywność wpływa na nasze komórki i geny i jakie ma to dla człowieka znaczenie oraz co może zrobić, aby wrócić do zdrowia lub je na długo zachować. W prosty sposób mówiąc, składniki pokarmowe wysyłają informacje naszym genom jak te mają się zachować. Jeśli pokarm jest właściwy dla komórek, geny są zadowolone i robią wszystko by ten stan trwał nadal. Natomiast gdy dostarczamy komórkom różne "wynalazki" i trucizny geny włączają alarm informując, że sytuacja nie sprzyja zdrowiu organizmu. Rozpoczynają reagować na nękające ich bodźce i wydzielane zostają różne substancje (np. hormony) powodujące zmęczenie, stres i zaburzenia. Ten przewlekły stan stresu powoduje zwiększoną ilośc wolnych rodników, króre niszczą DNA (mogąc powodować mutacje genów) i przyczyniają się do stanów zapalnych i chorób.
Jednak oprócz bardzo ważnej diety zalecane jest prowadzenie ogólnej aktywności fizycznej, intelektualnej i duchowej. Sama dieta nie wystarcza, jedynie systematyczne wpółdziałanie sposobu w jaki żyje człowiek i tego co i ile je daje korzystne rezultaty. Według badaczy około 10-15% przypadków zachorowań na nowotwory jest uwarunkowana genetycznie, reszta jest kombinacją warunków środowiska i stylu zycia. W książkach i programach edukacyjnych o zdrowiu podają, że w takim właśnie stopniu (ok. 85-90%) nasze zdrowie zależy od nas samych. Warto też dodać, że proporcje jaki wpływ mają geny a jaki środowisko zależy od samego środowiska, w którym się zyje. W jednym środowisku geny mogą mieć 30% wpływ na stan naszego zdrowia a w innym 10%. Znane są przypadki bliźniąc jednojajowych, które wychowały sie w różnych krajach i ujawniały się u nich odmienne choroby.
Wynika z tego wszystkiego, że mamy bardzo duże pole manipulacji i wpływ na nasze zdrowie. Żeby jednak osiągnąć rezulataty trzeba najpierw zdać sobie z takiej możliwości sprawę i uświadomić co jest w zasięgu ręki. |
|