vitiligo.com.pl

Vitiligo.com.pl

W poszukiwaniu straconego pigmentu
Dzisiaj jest czwartek,
12. grudnia 2024

Vitiligo FAQ

  1. Co to jest vitiligo?
  2. Jak jest klasyfikowane?
  3. Jakie są przyczyny choroby?
  4. Jak się diagnozuje bielactwo?
  5. Czy da się wyleczyć z bielactwa?
  6. Jakie są sposoby leczenia?
  7. Nie stać mnie na leczenie nowymi metodami. Co mogę zrobić?
  8. Czy osoby z bielactwem powinny unikać słońca?
  9. Czy chorzy są bardziej narażeni na nowotwory skóry?
  10. Choruję na vitiligo. Czy moje dzieci też będą je miały?
  11. Czy bielactwo jest zaraźliwe?

Co to jest vitiligo?

Bielactwo nabyte (vitiligo) jest schorzeniem skórnym, polegającym na lokalnym, stopniowym zaniku barwnika w wyniku selektywnego zniszczenia, uszkodzenia lub osłabienia melanocytów (komórek wytwarzających barwnik - melaninę).

w górę

Jak jest klasyfikowane?

Podział ze względu na sposób ujawnienia się choroby:

Najbardziej ogólny podział ze względu na umiejscowienie zmian: Najczęściej stosowana klasyfikacja bielactwa nabytego (Ortonne i Bose, 1983 r.):

w górę

Jakie są przyczyny choroby?

Istnieje kilka teorii dotyczących etiologii bielactwa (genetyczna, autoimmunologiczna, autodestrukcji, neurogenna, biochemiczna, unifikacyjna), jednak do tej pory żadna nie wyjaśnia do końca istoty choroby. Czynniki mogące wywołać lub pogorszyć objawy chorobowe mogą mieć charakter wewnętrzny (wrodzony - podatność genetyczna), jak i zewnętrzny (czynniki środowiskowe: szeroko rozumiany stres (np. hormonalny, psychiczny, fizyczny), niedobory składników odżywczych (witamin i minerałów) wynikające z niewłaściwej diety lub innych zaburzeń zdrowotnych). U różnych osób inne czynniki mogą mieć większe lub mniejsze znaczenie w ujawnieniu się i przebiegu choroby.

w górę

Jak się diagnozuje bielactwo?

Rozpoznania choroby powinien dokonać lekarz na podstawie oceny odbarwień skórnych. Bardzo pomocnym urządzeniem w ustalaniu rozległości zmian, szczególnie u osób o jasnej karnacji oraz w celu wykluczenia innych chorób o podobnych objawach, jest lampa Wooda. Za jej pomocą można również określić miejsca na skórze z mniejszą koncentracją melaniny, w których zaczyna się proces depigmentacji niewidoczny gołym okiem.

Przeczytaj również artykuły Fotografia i Polarized light photography.

w górę

Czy da się wyleczyć z bielactwa?

Da się całkowicie przywrócić skórze barwnik, jednak nie można zagwarantować,  że nie nastąpi nawrót choroby, gdyż to zależy od wielu czynników,  nad którymi jest ciężko całkowicie zapanować. Ważne jest jednak (dla większej skuteczności leczenia) jak najszybsze rozpoczęcie terapii. Mimo,  że żadna nie daje 100% gwarancji na powrót melaniny, obserwuje się ich ciągły postęp i wzrost efektywności wraz z ograniczaniem skutków ubocznych.

w górę

Jakie są sposoby leczenia?

Najczęściej stosowaną konwencjonalną metodą jest fototerapia w różnych odmianach (światło słoneczne, sztuczne lampy UV, lasery) połączona lub nie z lekami immunomodulującymi (maści Protopic, Elidel) i/lub środkami wspomagającymi/regenerującymi (preparaty witaminowe, zioła). Metoda (-y) leczenia powinna być dobrana do stanu zdrowia osoby ze zdiagnozowanym bielactwem, uwzględniając rodzaj (odmianę) choroby, ewentualne niedobory składników odżywczych (witamin i minerałów) oraz inne schorzenia. Ważne jest również ograniczenie lub wyeliminowanie szkodliwych lub potencjalnie szkodliwych czynników, takich jak: nadmierny stres, palenie papierosów, nadmierne opalanie, leki i substancje podejrzane o  pogarszanie objawów choroby, urazy mechaniczne skóry (zadrapania, skaleczenia, powtarzające się otarcia).

w górę

Nie stać mnie na leczenie nowymi metodami. Co mogę zrobić?

Alternatywnych sposobów terapii bielactwa jest, podobnie jak jego przyczyn, bardzo wiele począwszy od preparatów ziołowych medycyny wschodniej, przez homeopatię po techniki samoleczenia. Mniej abstrakcyjne, rodzime metody leczenia wywodzą się z fitoterapii (ziołolecznictwa) i zalecają przyjmowanie dziurawca (soku lub naparu; można stosować go w połączeniu z naświetlaniami słonecznymi lub solarium, ale pod kontrolą lekarza), bodziszka lub mieszanek ziołowych o różnych właściwościach (np. światłouczulających, uspokajających, antydepresyjnych, wzmacniających, poprawiających stan skóry i in.). Naświetlania sztucznymi lampami można zastąpić ekspozycją na słońce, jednak jest to uzależnione od pogody (pory roku), przez co nie gwarantuje systematyczności i trudniej jest dobrać odpowiednią dawkę promienowania.

Bardzo ważna jest równeż ogólnie rozumiana zdrowa dieta, bogata w antyoksydanty, witaminy, minerały i inne składniki odżywcze (w szczególności te, których występują niedobory - wówczas warto prowadzić suplementację, najlepiej praparatami pochodzenia naturalnego). Ograniczyć powinno się spożywanie słodyczy, alkoholu, kawy, gdyż te produkty hamują wchłanianie witamin, wypłukują minerały i zaburzają trawienie, a przez to równowagę całego ustroju. Należy spożywać owoce (osobno; świeże lub suszone namoczone w wodzie), warzywa, orzechy, pestki, kasze, jaja gotowane na miękko, kefir lub naturalny jogurt, czyli produkty mało lub w ogóle nieprzetworzone. Wskazane jest picie ok. 1.5 litra płynów dziennie (niegazowana woda mineralna lub źródlana, napary ziołowe, zielona herbata, świeże soki owocowe i warzywne). Są to ogólne zalecenia, natomiast szczegóły dietetyczne każdy powinien ustalić indywidualnie biorąc pod uwagę znane sobie aspekty.

Równie ważne są dostosowane do własnych możliwości ćwicznia fizyczne oraz pozytywne myślenie, optymistyczne nastawienie do życia, wiara we własne siły i sens walki z chorobą.

Zajrzyj również na forum do działu Terapie naturalne.

w górę

Czy osoby z bielactwem powinny unikać słońca?

Nie, nie powinno się unikać światła słonecznego w naszym przypadku. Jednak zbyt długie opalanie prowadzące do poparzeń może mieć (ale nie musi) równie szkodliwe i/lub nieprzyjemne skutki, jak zupełny brak słońca. Trzeba kierować się zdrowym rozsądkiem i zasadą złotego środka pamiętając, że w miejscach bez melaniny łatwiej dochodzi do oparzeń. Specjaliści zalecają przebywanie na słońcu (w lecie w godzinach przed- (do 10) i popołudniowych (po 15)) ok. 15-20 minut (w tym czasie organizm wytworzy odpowiednią dla siebie ilość bardzo ważnej witaminy D). Jednak wraz z pojawieniem się bezchmurnych wiosennych dni warto stopniowo przyzwyczajać skórę do promieni słonecznych. Odpowiednio wykorzystywane słońce może przyczynić się do powrotu barwnika lub przyspieszyć proces repigmentacji.

Przeczytaj również tematy na forum: Vitiligo a słońce, Słońce a bielactwo.

w górę

Czy chorzy są bardziej narażeni na nowotwory skóry?

Nie. Pomimo braku melaniny pełniącej funkcję ochronną przed promieniowaniem, wśród osób z vitiligo nie stwierdza się zwiększonej liczby zachorowań na nowotwory skóry w porównaniu z resztą populacji. Nawet w przypadkach intensywnych kąpieli słonecznych w skórze bielaczej nowotwory powstają bardzo rzadko. Odpowiedzialna jest za to wysoka aktywność genu p53, obniżającego próg apoptozy W sytuacji gdy dochodzi do genetycznych uszkodzeń komórek naskórka, uruchamiany jest mechanizm ich eliminacji poprzez apoptozę, co zapobiega dalszym transformacjom i powstaniu raka. Niewykluczone jest, że istnieją też inne mechanizmy pełniące podobną rolę ochronną.

Przeczytaj również artykuł Związek z czerniakiem.

w górę

Choruję na vitiligo. Czy moje dzieci też będą je miały?

Tego niestety nie da się przewidzieć. Można jedynie mówić o prawdopodobieństwie na podstawie częstotliwości rodzinnego występowania choroby, które według różnych źródeł wynosi od ok. 6 do 38% (w naszej ankiecie odsetek ten wyniósł 32%), natomiast ujawnienie się bielactwa u dzieci osób chorych jest rzadsze i waha się między wartościami od kilku do kilkunastu procent. Co więcej wiele faktów wskazuje na to, że odziedziczenie genów odpowiedzialnych za ujawnienie się choroby nie oznacza, że w ogóle dojdzie do początku choroby. Dopiero pewne czynniki środowiskowe i/lub osobowościowe mogą spowodować pojawienie się odbarwień bielaczych, o czym zdaje się przekonywać fakt, iż choroba może pojawić się w każdym okresie życia.

w górę

Czy bielactwo jest zaraźliwe?

Nie, bielactwem nie można się zarazić. Najprawdopodobniej z ujawnieniem się choroby wiąże się obecność pewnych genów, które nie zostały jeszcze do końca zidentyfikowane.

Przeczytaj również temat na forum: vitiligo ZARAZLIWE?!!!

w górę
Uwagi i propozycje można zgłaszać w dziale forum Propozycje lub na maila.
Aktualizacja: 22.07.2009
‹3ˇď܃